acve
vahdet E-Gazete Vahdet

Davet-Der: 'Tevhid ve Şirk' semineri

Davet-Der: 'Tevhid ve Şirk' semineri
Paylaş
2011-12-16 16:59:08
Davet Derneğince yapılan Kur'ani Kavramlara Giriş seminerlerinin ikincisi gerçekleştirildi.
 İlk seminer Abdullah Yıldız’la ‘Kuran Kendisini Nasıl tanımlıyor?’ Başlığı ile gerçekleştirilmişti. Bu seminerde ise eğitimci-yazar Ahmet Kalkan ile ‘Tevhid ve Şirk’ kavramları ele alındı.

Seminer Hamit Özkırış’ın Kuran tilaveti ve Muharrem Altay’ın Meal-i şerifi ile başladı. Ardından Yazarın özgeçmişi ve İslami çalışmalara yaptığı katkılar Davet Der Başkanı Asım Dundar tarafından ifade edildi. Sonrasında ise Eğitimci-yazar Ahmet Kalkan seminere başladı:
         
 “Tevhid Kalbe Girerse Orda Hapis Hayatı Yoktur”

Tevhide yaklaşmak aynı zamanda şirkten uzaklaşmayı gerektirir diyerek seminere başlayan Ahmet Kalkan,
Tevhid ve şirk konusunda genel olarak bilgi sorunu olmadığını ama hayatımızda güncelleştirmede sorun yaşadığımızı, toplumda ise yanlış bir din ve tevhid anlayışının hakim olduğunu ifade etti.
        
          
“İslami Değişim ve Dernekler”

Türkiye deki İslami Dernek ve vakıfların sayısından bahseden Kalkan, bu kuruluşların vakıanın önemini kavradıkları müddetçe tevhidi değişimin gerçekleşebileceğini kaydetti. Geçmiş ümmetlerin nasıl bir işkenceden geçtiklerine de değinen Kalkan, bunun bir bayrak yarışı olduğunu ve kendimize insanlara ulaşmada ‘ nasıl projeler tasarlıyoruz’ sorusunu sormamız gerektiğini ifade etti.
 
         
  “Tevhid Hayatın Merkezinde Allah Olmasıdır”

Kur’an ayetlerinin tek bir konusu vardır o da tevhid. Günümüzde hayat ile Kur’an arasında bağlantının koparıldığını oysaki Kur’an’ın hayatımızın her alanına müdahalesinin olması gerektiğini ve unutulduğunu da ifade etti.
 
            İlk inen ayetlere hatta Kur’an’ın ilk sırasındaki Fatiha suresine de baktığımızda ‘Rabb’ kavramının geçtiğini ve bunun önemine değinen Kalkan, konuşmasına şöyle devam etti:
 
         
  “Tağutu Red Olmazsa Olmazımızdır”

Ilımlı İslam anlayışında ‘tağutu red’ söz konusu değildir. Ilımlı İslam anlayışı aynı zamanda ılımlı bir peygamber üretir. Kur’an’a inananlar ile Kur’an’a iman edenlerin aynı olamayacağını, yaşadığımız toplumda ise bunun birbirine karıştırıldığını ve şirkten sakınmadan da takva sahibi olunamayacağını, La ilahe illallah diyen bir kişinin tağuta kulluktan da sakınması gerektiğini ayet(16-Nahl/36) ile hatırlatan Ahmet Kalkan konuşmasına’ Müslümanca yaşamak ve ölmek’ duası ile son verdi.
Seminer yapılan ikramın ardından sona erdi.

ETKİNLİK

'ABD'nin Emperyalist Müdahalesine Hayır'

'ABD'nin Emperyalist Müdahalesine Hayır' Yarın(27 Eylül Cumartesi) saat 15.30’da Eminönü Meydanı’nda Eğitim-İlke-Sen öncülüğünde 'Katil NATO & ABD O...

Müslüman Öğrencilerden İsrail'i Boykot Eylemi

Müslüman Öğrencilerden İsrail'i Boykot Eylemi Historia AVM'de toplanan bir grup Müslüman genç, İsrail'i ve İsrail destekçisi markaları teşhir ederek boyk...

İletişim: | VAHDET HABER © 2010-2014 Tüm Hakları Saklıdır. | Yöresel Pazarı | Ayakkabı Rehberi