acve
vahdet E-Gazete Vahdet

İlim Yayma Cemiyeti 60 yaşında

İlim Yayma Cemiyeti 60 yaşında
Paylaş
2011-12-10 13:36:39
Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda gerçekleştirilen İlim Yayma Cemiyetinin 60. kuruluş yıl dönümü etkinliği, 'İstanbul Sazendeleri'nin konseri ve Kur'an-ı Kerim okunmasıyla başladı.

Etkinliğin açılışında konuşan Eroğlu, üyesi bulunmaktan gurur duyduğu cemiyetin hizmetlerinin takdire layık olduğunu kaydetti.
Eroğlu, 68 cesur ve güzel insanın İstanbul'da bir çınar fidanı ektiğini ifade ederek, ''Nasıl ki hayırlı, güzel bir hizmet kökleri sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir onlar da böyle güzel bir hizmetin temelin attılar. Onlardan sadece Ömer Lütfi Take burada. Cenab-ı Hakk'ın rahmetine kavuşanlardan Allah razı olsun. Tabii ki güzel hizmetler, hayırlı evlat yetiştiren, eser bırakan insanların amel defterleri kapanmıyor. Ben de gönülden inanıyorum ki onların amel defteri açıktır'' diye konuştu.
Cemiyetin çalışmalarının cesaret işi olduğunu anlatan Eroğlu, şunları kaydetti:

''O zamanlar da kolay değildi. O çınar bütün ülkeye yayıldı. Cemiyetin 110 şubesi var. 100'den fazla imam hatip okulunda onbinlerce vatan evladı yetişti. İçlerinde bakan olanlar var. Başbakanımız da imam hatip mezunudur. Kendisine acil şifalar diliyoruz. Bu yurtlardan gençlerimiz istifade etmiştir. Sadece Türkiye'de değil, yurt dışında da yurt açmıştır. 1973 yılında kurulan İlim Yayma Vakfının verdiği hizmetlere ben de şahidim. Halis niyetle kurulup hizmet yaptığına şahidim. Yıllarca hizmet veren milletvekilimiz 'Bir yurda ihtiyacımız var' dedi. Kapıyı bir daire başkanı çaldı 'Şu binayı satmamız lazım' dedi. Hemen orada yurt açıldı. Cuma günü bu programı getirmek için içeri özel kalem müdürüm girdi. Tam o sırada bir vali dedi ki 'Katsayıdan dolayı imam hatiplere teveccüh var'. Bir hayırsever geldi ve 'Hayır yapmak istiyorum' dedi. 32 derslik bir okulun temelini attık, yapacağız. Bunlar tesadüf müdür-

Türkiye'de baraj ve yol inşa etmek kolaydır. Asıl olan insana yatırım yapmaktır. Büyük hedefleri olmayan milletler tarih sahnesinden silinmeye mahkumdur. Bu asır bizim asrımız olacak. Buna yürekten inanıyorum.''

Veysel Eroğlu, geleceğin teminatı olan gençlerin yetiştirilmesi gerektiğini belirterek, vatanını, milletini seven herkesin üzerine düşen en önemli vazifenin gençleri yetiştirmek olduğunu kaydetti.

İlmin, Müslümanın yitik malı ve onu nerede bulursa üstüne almasının vacip olduğunu ifade eden Eroğlu, bunun için gece gündüz çalışmak gerektiğini söyledi.

Yunus Emre'nin ''İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir'' sözünü hatırlatan Eroğlu, ''İlim Yayma Vakfına ve Cemiyetine Allah daha güzel hizmetler nasip etsin. İki cihan saadeti versin'' dedi.

-Milli Savunma Bakanı Yılmaz-

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da İlim Yayma Cemiyetinin kurulduğu yıldan bu yana bir meşale gibi Türkiye'yi aydınlattığını kaydetti.

Yılmaz, bir toplumun gerçek gücünün sadece kamu gücü olmadığını, bir toplumun gerçek gücünün sivil toplumun gücüyle ölçüldüğünü dile getirerek, sivil toplumun güçlü olduğu ülkelerin, gerçekten güçlü ülkeler olduğunu ifade etti.

Sivil toplumun verimli, dinamik, üretken ve sağlam olduğu ülkelerde devlet düzeyinde sıkıntılar ve pürüzler yaşansa bile o ülkelerin bir şekilde bu sorunları atlatabileceğini belirten Yılmaz, buna karşın sivil toplumun zayıf olduğu ülkelerde siyasal krizlerin o ülkeyi pek çok iç ve dış sorunla karşı karşıya bırakabileceğini anlattı.

Yılmaz, bir ülkede sivil topluma ait kurum ve kuruluşların sayısı çoksa o toplumun ileri gideceğine işaret ederek, şunları söyledi:

''Devlet bürokrasisi sivil topluma kuşkuyla ve tedirginlikle baktı, sivil toplum da devletten korktu. İşte bu olumsuz yapıyı dönüştürmek ve Türkiye'nin ufkunu açmak için oluşturulmuş olan ilk sivil toplum kuruluşlarından biri İlim Yayma Cemiyeti'dir.

İlim Yayma Cemiyeti, sadece istikrar ve vakarla sürdürdüğü kendi çalışmaları bakımından değil, örnek olmaları suretiyle kurulmalarına vesile olduğu benzer diğer kurumlarla da Türkiye'de bir çığır açmıştır. İşte İlim Yayma'nın asıl büyüklüğü de bence buradadır. Ümit ediyorum ki İlim Yayma sağlam adımlarla, vakarla, ağırbaşlılıkla, sessiz sedasız fakat etkili bir biçimde gerçekleştirdiği bu medeniyet yürüyüşünde de Türkiye'nin geleceğinde faydalı pek çok hizmetin başlatıcısı ve ilham kaynağı olacaktır.''

İlim yayma cemiyetinden yetişmiş olan yüz binlerce insan bugün ülkemizin maddi ve manevi kalkınmasında büyük emekleri vardır. Bu insanlara kucak açan yer ve yön gösteren hep ilim yayma cemiyeti olmuştur.

ETKİNLİK

'ABD'nin Emperyalist Müdahalesine Hayır'

'ABD'nin Emperyalist Müdahalesine Hayır' Yarın(27 Eylül Cumartesi) saat 15.30’da Eminönü Meydanı’nda Eğitim-İlke-Sen öncülüğünde 'Katil NATO & ABD O...

Müslüman Öğrencilerden İsrail'i Boykot Eylemi

Müslüman Öğrencilerden İsrail'i Boykot Eylemi Historia AVM'de toplanan bir grup Müslüman genç, İsrail'i ve İsrail destekçisi markaları teşhir ederek boyk...

İletişim: | VAHDET HABER © 2010-2014 Tüm Hakları Saklıdır. | Yöresel Pazarı | Ayakkabı Rehberi