acve
vahdet E-Gazete Vahdet

Taliban işkenceler için soruşturma istedi

Taliban işkenceler için soruşturma istedi
Paylaş
2011-10-28 09:49:57
Taliban sözcüsü Zebihullah Mücahit, hapishanelerdeki işkence iddialarından sonra BM'ye çağrıda bulundu.

Taliban, Uluslararası insan hakları örgütlerinin Afganistan polisi ve istihbaratının aralarında çocukların da bulunduğu tutuklulara karşı sistematik bir şekilde işkence uyguladığını ilan etmesinden birkaç gün sonra yazılı basın açıklaması yaptı.

Taliban, Birleşmiş Milletleri Afganistan hapishanelerinde mahkumlara karşı uygulanan işkence ve insan hakları ihlallerinden dolayı soruşturma başlatmasını istedi.

Taliban sözcüsü Zebihullah Mücahit, Taliban’ın resmi web sayfasında yayınlanan açıklamasında “Afganistan’daki binlerce tutuklu, işgal kuvvetlerinin ve işbirlikçilerinin Afganistan’ın farklı bölgelerindeki hapishanelerinde zulme ve işkenceye maruz kalmaktalar. İnsanlık dışı şartlarda yaşayan bu insanlara her gün çeşit çeşit işkenceye ve şiddet uygulanmakta.

İşlenen bu suçtan dolayı en son Salı günü Bagram hapishanesinde bir Talibanlı tutuklu işkence altında hayatını kaybetti. Buna benzer olaylar sürekli tekrarlanmakta. Ulusal güçlerin denetimindeki ve hükümete bağlı diğer hapishanelerde tutukluların hayatları ciddi anlamda tehdit altında bulunmaktadır.

Taliban bu üzücü durumu esefle kınamaktadır. Bu konudaki endişesini Birleşmiş Milletler ve İnsan Haklarına Örgütlerine yeniden belirterek ülke içerisindeki hapishanelerde bulunana mahkumlara karşı uygulanan bu konuyu ciddiye almaya ve bu suçu işleyenleri siyasi bahaneler uydurarak suçlarını örtbas etmemeye çağırmaktadır” dedi.

Taliban sözcüsü açıklamasına şöyle devam etti “Cezaevlerindeki durum, ara sıra basın organlarında yayınlanan raporlarda belirtilenlerden çok daha kötü olduğu saklanamaz bir gerçek.

Düşmanlar bilmelidir ki; onlar esirlere ve mahkumlara işkence yapmakla, onlara zulüm edip katletmekle Müslüman halkımızın iradesini kırmayı asla başaramayacaklardır. Şunu bilmeleri gerekir ki işledikleri bu suçlar, bizim direnişi devam etmemizdeki ısrarımızı arttıracaktır. Ne kadar kurbanlarımız artarsa o kadar halkımızın canını, malını ve ırzlarını koruma bilinci o kadar artacaktır.”

Birleşmiş Milletler, Afganistan polisini ve İstihbarat Teşkilatını tutuklulara kötü muamele etmekle itham etmişti. Uluslararası insan hakları örgütü, Afganistan hakkında bu ay yayınladığı raporda “Gerek uluslararası gerek Afganistan kanunlarına aykırı bir şekilde hapishanelerde mahkumlara işkence ile soruşturma yapıldığına dair elimizde delillerimiz bulunmaktadır. İstihbarat teşkilatı ve polis, sistematik bir şekilde aralarında çocukların da bulunduğu tutuklulara işkence uygulamakta. Hem yerel hem uluslararası kanunlar ihlal edilmektedir” demişti.

Onlarca kişi Birleşmiş Milletler’e “Ulusal Güvenlik Müdürlüğü ve Polis unsurlarının dayak, elektrik verme ve tırnak sökme gibi fiziksel işkencelerin yanında psikolojik işkencelerde bulunduğunu” belirtti. Birleşmiş Milletler Polis tarafında önceden tutuklananlarla yaptığı görüşmelerde bunların %35’inin işkence sayılan ve insani olmayan vahşi bir muameleyle karşı karşıya kaldığını açıklamıştı.

Birleşmiş Milletler, Afganistan’daki 47 cezaevinde 379 tutuklu ve mahkumla Ekim 2010- Ağustos 2011 arasında görüşmeler gerçekleştirdi.

isra haber

DÜNYA

Tacikistan'da başörtülü kadınlar takibe alınıyor

Tacikistan'da başörtülü kadınlar takibe alınıyor Tacikistan kuzeyinde Sugd eyaletinin merkezi Hujand (Hocand) şehri emniyet müdürlüğü 643 Müslüman kadını başörtülü ...

İsrail'in müdahalesinde 54 kişi yaralandı

İsrail'in müdahalesinde 54 kişi yaralandı İsrail askerlerinin Kudüs'te Filistinlilere müdahalesi sonucu 54 kişinin yaralandığı bildirildi.

İletişim: | VAHDET HABER © 2010-2014 Tüm Hakları Saklıdır. | Yöresel Pazarı | Ayakkabı Rehberi