acve
vahdet

'Biz Garantör Olduk'

'Biz Garantör Olduk'
Paylaş
2017-01-05 01:11:31
AA Editör Masası'na katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Astana görüşmelerinin 23 Ocak'ta yapılacağını söyledi.
Çavuşoğlu, Rusya ve Türkiye arabuluculuğunda imzalanan ateşkes anlaşması ve Kazakistan'ın başkenti Astana'da düzenlenecek görüşmelerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Rusya, Türkiye ve İran, Suriye için ortak bildiri üzerinde anlaştı

‘KISKANANLAR VAR AMA BİZ GARANTÖR OLDUK’

Ateşkes sürecinde şu ana kadar muhalefetin sözünde durduğunu ve kendisine yönelik saldırılara ölçülü cevap verdiğini aktaran Çavuşoğlu, diğer tarafta ise ihlaller olduğunu ve bu ihlallerin Rusya ile birlikte değerlendirileceğini dile getirdi. Çavuşoğlu, Suriye'de rejim güçlerinin ateşkes ihlalleriyle ilgili olarak, "Artan ihlalleri durduramazsak Astana süreci akamete uğrayabilir. Bunu istemeyenler, kıskananlar var ama biz garantör olduk" dedi. Moskova'daki ortak açıklamaya İran'ın da katıldığını hatırlatan Çavuşoğlu, İran'ın taahhütlerinin gereğini yaparak "Şii milisler ve rejim üzerinde ağırlığını koyması" gerektiğini ifade etti. Çavuşoğlu, "Astana'ya gidilebilmesi için herkesin üzerine düşen sorumluluğu yapması lazım" diye konuştu. 

Suriyeli muhaliflerden Astana görüşmelerini boykot kararı

 'AMERİKA KESİNLİKLE BURADAN DIŞLANMIŞ DEĞİL'

Astana görüşmelerinin 23 Ocak'ta yapılacağını açıklayan Çavuşoğlu, "Amerika kesinlikle buradan dışlanmış değil. Bu süreçten hiç kimsenin dışlanmaması gerekiyor. Bu konuda da Rusya ile ortak anlayışımız mevcut. Çünkü kesin bir çözüm için herkesin desteğini almamız gerekiyor. Ülkelerin dışında Birleşmiş Milletlerin çatışı altında sonuca bağlanması lazım” ifadelerini kullandı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile ABD’nin de Astana’daki görüşmelerde olması gerektiği konusunda teyitleştiklerini vurgulayan Çavuşoğlu, “Sonuçta Astana’ya bu sürece katkı sağlayacak herkesi davet etmemiz lazım. Sadece aile fotoğrafında olmak için oraya katılmanın anlamı yok. Kim, hangi katkıyı sağlayacak? Çünkü biz burada elimizi taşın altına koyduk. Bugüne kadar ABD’nin ön ayak olduğu anlaşmalar uygulanmadı” diye konuştu.

Astana'daki barış görüşmelerinde Suriye için yol haritası çizilecek

'YPG'NİN ASTANA'DA OLMAYACAĞINI RUSYA'YA SÖYLEDİK'

Çavuşoğlu ayrıca, "PYD/YPG’nin Astana’da müzakerelerde yer almayacağını, yer almaması gerektiğini de Ruslarla önceden konuştuk ki sonradan aramızda ihtilaf olmasın. Yani bir terör örgütü müzakere masasında olamaz. Buraya katılamaz, davet edilemez. Bizim söylediğimiz budur. Rusya’nın da bunu çok iyi şekilde anladığını biliyoruz” ifadelerini kullandı.

'RUS HEYET 9-10 OCAK'TA TÜRKİYE'DE OLACAK'

Çavuşoğlu, Astana’da yapılacak müzakereleri görüşmek üzere Rus yetkililerden oluşan bir heyetin 9-10 Ocak tarihlerinde Türkiye’de olacağını da söyledi.

GÜNDEM

Fetullah Gülen Vatandaşlıktan Çıkarılıyor!

Fetullah Gülen Vatandaşlıktan Çıkarılıyor! OHAL kapsamında 3 yeni KHK yayımlandı. Buna göre 'yurda dön' çağrısına uymayan kişi vatandaşlıktan çıkarılm...

İlk itiraf Kurtulmuş'tan geldi!

İlk itiraf Kurtulmuş'tan geldi! Numan Kurtulmuş, Hürriyet'te verdiği demeçte 'Baştan beri Suriye politikasının büyük yanlışlarla dolu olduğ...

İletişim: | VAHDET HABER © 2010-2016 Tüm Hakları Saklıdır. | Yöresel Pazarı