acve
vahdet

Barzani: 'Zor Durumdayız'

Barzani: 'Zor Durumdayız'
Paylaş
2017-01-03 01:20:41
Hurma
Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani ve Girmani aşireti lideri Kenan Girmani'nin de katıldığı yeni yıl toplantısı vesilesiyle yayımladığı kutlama mesajında, Kürdistan halkı ve tüm dünyanın yeni yılını kutlayıp gündeme ve geleceğe ilişkin açıklamalarda bulundu.
”2016 yılında Irak hükümetinin Kürdistan Bölgesi’nin bütçesini kesmesi, petrolün değer kaybetmesi, yüz binlerce göçmene ev sahipliği yapmamız ve savaş için yapılan harcamalar nedeniyle halkımızın omuzlarına ağır bir yük yüklenmiş ve halkımız büyük sıkıntılar yaşamıştır.” ifadesini kullanan Mesut Barzani mesajında şunlara yer verdi:

“Ancak Kürdistanlılar, tarihte eşine az rastlanan bir mücadele sergiledi ve Peşmerge’ye desteğini esirgemeyerek, en büyük zaferlerini kazanmasını sağladı. Burada Kürdistan halkına, sabır ve metanetinden dolayı en yürekten teşekkürlerimi borç biliyorum. Kürdistan, güçlü ve çalışkan bir halka ve bütün kaynaklarını en iyi derecede yönetebilecek kabiliyete sahiptir. Dolayısıyla halkın bu istenmeyen günleri geride bırakacağına ve kendisini mutlu bir geleceğin beklediğine inanıyorum.”

Barzani mesajının bir başka bölümünde ise şu ifadelere yer vermiştir: “Kürdistan’daki siyasi sorunların bir an önce çözülmesi için 20 Kasım’da kamuoyuyla bir mesaj paylaştım. Siyasi partilerden sorunların çözümüne ilişkin yol haritasını belirlemek için çaba göstermelerini talep ettim. Mesajımdan sonra çok sayıda toplantıyla partiler bir araya geldi. Şimdi ise toplantılardan elde edilen sonucu beklemekteyiz. Temenni ederim ki uygun bir çözüm yolu üretilir. Çünkü Kürdistan’daki vaziyet artık bu şekilde kalmamalı. Bölge, sürekli bir değişimden geçiyor ve şu an Kürdistan halkının birliğe her zamandan daha fazla ihtiyacı var. ’2017 yılının, sorun ve krizlerin son bulduğu, bölgemizde huzur ve istikrarın tesis edildiği, terör, inkar ve radikalim zihniyetinin ortadan kalktığı ve bütün insanlığa huzur ve mutluluk geldiği bir yıl olmasını temenni ediyorum.” 

Irak Kürdistan bölgesi 19 Ağustos 2015 tarihinde Barzaninin görev süresinin dolması ama bu makamda kalmada ısrar etmesi ardından siyasi bir krize sürüklenmiş ve hatta bu kriz yer yer silahlı çatışmaya dönüşmüştür.

Goran partisi geçtiğimiz Cuma günü Barzani’ye çağrıda bulunarak iktidardan el çekmesini istemişti.

parstoday

DÜNYA

Korkan Araplara 40 Milyar Dolarlık Silah Sattı

Korkan Araplara 40 Milyar Dolarlık Silah Sattı 11 Eylül suçlamalarıyla 750 Milyar Dolarına el koyduğu Suudi Arabistan üzerinden Körfez ülkelerini (gözlerini korku...

'Esad Türkiye için dört numaralı tehdit'

'Esad Türkiye için dört numaralı tehdit' BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’nın Danışmanı ve Rusya Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü Bilim Dir...

Hurma
İletişim: | VAHDET HABER © 2010-2016 Tüm Hakları Saklıdır. | Yöresel Pazarı