acve
vahdet

Gizli Pazarlığın Kurbanı 'Sabur Ali Kujulov'

Gizli Pazarlığın Kurbanı 'Sabur Ali Kujulov'
Paylaş
2016-12-31 16:54:50
Bir süredir Suriye adına Türkiye'nin Rusya ile yaptığı anlaşma ve ateşkes görüşmeleri konuşuluyor. Ancak bugün ortaya atılan bir iddia, Rusya'yla başka bir gizli anlaşmanın yapıldığı yönünde.
Şöyle anlatalım...

İsrail'le ilişkilerin kırılma noktasını oluşturan eylemcilerin kontrol ettiği Mavi Marmara Twitter hesabından, Türkiye'de yaşayan önemli Çeçen Liderlerden Sabur Ali Kujulov'un daha önce mahkeme kararı olmasına rağmen sınır dışı edildiği ileri sürüldü.

İddiaya göre Kujulov Rusya'ya veriliyor. Mavi Marmara isimli Twitter hesabından da konuyla ilgili şu bilgiler paylaşıldı:

"Çeçen Sabur Ali KUJULOV ve arkadaşları, mahkeme kararına rağmen sınırdışı ediliyor. İade edilmesi işkence ve ölüm demek. Gerekli tepkiyi vermezsek Çeçen Liderlerden Sabur Ali Kujulov yarın sabah iade edilmiş olacak. S. Ali KUJULOV,2015 yılında sağlık sorunları nedeni ile Türkiye'ye sığınmış ve Göç İdaresi Gen.Müd. bünyesinde iltica başvurusunda bulunmuştur. Türkiye'de bulunduğu sırada ajanlar tarafından 3 kez öldürülmeye çalışılmış ve suikast girişimleri TEM şube Müd. tarafından engellenmiştir. İki ağabeyi halen Rusya'da rehin olarak cezaevinde tutulmaktadır. Bursa 1.İdare Mahkemesi 2015/14111 Esas, 2016/67karar 03.02.2016 tarihli karar ile; sınırdışı edilmesi halinde işkence görmesi ve öldürülmesinin kuvvetle muhtemel olması nedeni ile sınırdışı kararını iptal etmiştir."

Muhalif Çeçen Sığınmacı Kadirov'a Teslim Edilecek mi?

Bir Çeçen muhalif daha Ruslara teslim edilmek tehdidi altında.

Rusya işgaline karşı 1994 yılı itibari ile Aslan Mashadov ve Şamil Basayev'in de aralarında bulunduğu önemli liderle birlikte 2015 yılına kadar mücadele eden; sağlık sorunları nedeni ile Türkiye'ye sığınarak, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü bünyesinde iltica başvurusunda bulunan Sabur Ali Kujulov, İstanbul İl Göç İdaresi Müdürlüğünce alıkonularak hakkında sınır dışı kararı verildi.

“Kadirov ajanları tarafından 3 defa suikaste uğradı”

Kujulov hakkında Doğru Haber gazetesine bilgi veren Av. Mehmet Okatan, Kujulov'un Kadirov ajanları tarafından 3 defa öldürülmeye çalışıldığını ancak suikast girişimlerinin TEM Şube Müdürlüğü tarafından engellendiğini söyledi.

“Sınır dışı edilmesi halinde öldürülmesi kaçınılmaz”

Okatan şöyle devam etti; “İki ağabeyi şuanda Rusya'da rehin olarak cezaevinde tutulmaktadır. I. ve II. Çeçen savaşlarında başarılar elde etmiş ve internet ortamında da resimleri olan bir önderdir. Çeçenistan ya da Rusya'ya gönderilmesi halinde öldürülmesi kaçınılmazdır”

Sınır dışı kararı daha önce iptal edilmişti

Bursa 1. İdare Mahkemesi 2015/1411 Esas, 2016/67 Karar 03.02.2016 tarihli kararı ile; Kujulov'un, Rusya'ya sınırdışı edilmesi halinde işkence görmesi ve öldürülmesinin kuvvetle muhtemel olması nedeni ile sınır dışı kararını iptal etmişti.

Alınan karar uyarınca iltica başvurusu değerlendirilmeye alınan Kujulov, İstanbul ilinde düzenli olarak imzaya gittiği İstanbul İl Göç İdaresi Müdürlüğü'nde 28.12.2016 tarihinde imza attıktan sonra alıkonulup hakkında tekrar sınır dışı kararı alındı. Kujulov, halihazırda İstanbul/Fatih Kumkapı Polis Karakolunda yarın sabah Rusya'ya sınır dışı edilmek üzere bekletiliyor.

Kaynak: Kafkas Evi

GÜNDEM

Fetullah Gülen Vatandaşlıktan Çıkarılıyor!

Fetullah Gülen Vatandaşlıktan Çıkarılıyor! OHAL kapsamında 3 yeni KHK yayımlandı. Buna göre 'yurda dön' çağrısına uymayan kişi vatandaşlıktan çıkarılm...

İlk itiraf Kurtulmuş'tan geldi!

İlk itiraf Kurtulmuş'tan geldi! Numan Kurtulmuş, Hürriyet'te verdiği demeçte 'Baştan beri Suriye politikasının büyük yanlışlarla dolu olduğ...

İletişim: | VAHDET HABER © 2010-2016 Tüm Hakları Saklıdır. | Yöresel Pazarı