acve
vahdet

Türkiye NATO'dan ayrılabilir mi?

Türkiye NATO'dan ayrılabilir mi?
Paylaş
2016-12-30 21:01:07
Hurma
Moskova ile Ankara arasındaki yakınlaşmanın Batı'da ciddi endişeler yarattığını yazan Alman Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesi, iki ülkenin ilişkilerinin daha da geliştirilmesinin Türkiye'nin NATO'dan çıkması için zemin oluşturabileceği ve Rusya'nın dış politika alanında çok büyük başarıya imza atmasını sağlayabileceğine dikkat çekti.
Ortadoğu'daki denklemin Rusya, İran ve Türkiye'nin Suriye krizinin askeri yöntemle çözülemeyeceği konusunda anlaşmaya varmasıyla değiştiği belirtilen habere göre, Suriye krizinin ‘dönüm noktası' olarak yorumlanabilen bu gelişme, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya ile ilişkileri pekiştirmek adına bölgede kendi hırslarını dizginlemeye razı olduğunu gösterdi.

'BATI'DAN BEKLENEN DESTEK GELMEYİNCE…'

Gazetenin haberinde "Moskova ile Ankara arasındaki ilişkilerin normalleşeceğine inanmak zordu, çünkü 24 Kasım 2015 tarihli Rus uçağı olayının ardından ikili ilişkiler fiilen dondurulmuştu. Ancak Erdoğan uzun süre boyunca Rusya ile barışmak için fırsat kolluyordu. Temmuz ayında düşürülen Rus uçağı ile ilgili özür içerikli mektubu gönderen Türkiye lideri iki ülke arasında ilişkilerin normalleşmesi için elinden geleni yapmaya hazır olduğunun altını çizdi. Türkiye'de yaşanan darbe girişiminden sonra Batı ülkelerinden beklenen desteği görmeyen Erdoğan, kararlı bir şekilde ülkesinin yüzünü Doğu'ya çevirdi" ifadeleri kullanıldı. 

‘Türkiye’nin Batı’yla ilişkisi, Ankara-Moskova yakınlaşması için test olacak’ Şu an itibarıyla Moskova ile Ankara arasındaki işbirliğinin hızlı bir şekilde artmasına dikkat çeken gazete, Erdoğan'ın Rusya'dan hava savunma sistemlerini satın almaya ilgi duyduklarını belirttiğini, Moskova'nın gıda ambargosunu kaldırıp Rus turistlerin Türkiye'ye tatil için gelmelerine izin verdiğini hatırlattı. Haberde, "Ekim ayında iki ülke Türk Akımı projesi üzerindeki çalışmalarını yoğunlaştıracağını ilan ettikten sonra kasımda Erdoğan, AB'nin Türkiye için tek seçenek olmadığını, Ankara'nın Çin ve Rusya ile işbirliğini geliştirmesi gerektiğini açıkladı"ifadeleri yer aldı.

'ERDOĞAN BELKİ DE AKDENİZ YOLUNU RUSYA İÇİN KORUYACAK'

Bu durumun tamamen Moskova'nın işine yaradığını kaydeden gazete, "Kırımın bağlanması sayesinde Rusya Karadeniz'de stratejik üstünlüğünü yeniden elde etmiş oldu, şimdi ise Erdoğan belki onun için Akdeniz yolunu koruyacak. Eğer Moskova Türkiye'nin NATO'dan ayrılmasını sağlayabilirse Rusya Suriye'de elde ettiği zaferleri bile gölgede bırakacak en büyük dış politika başarısına imza atmış olacak' değerlendirmelerinde bulundu.

DÜNYA

Korkan Araplara 40 Milyar Dolarlık Silah Sattı

Korkan Araplara 40 Milyar Dolarlık Silah Sattı 11 Eylül suçlamalarıyla 750 Milyar Dolarına el koyduğu Suudi Arabistan üzerinden Körfez ülkelerini (gözlerini korku...

Barzani: 'Zor Durumdayız'

Barzani: 'Zor Durumdayız' Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani ve Girmani aşireti lideri Kenan Girmani'nin de katıldığı yeni yıl topla...

Hurma
İletişim: | VAHDET HABER © 2010-2016 Tüm Hakları Saklıdır. | Yöresel Pazarı