acve
vahdet

Erdoğan, İbadi ile telefonda görüştü

Erdoğan, İbadi ile telefonda görüştü
Paylaş
2016-12-30 20:27:06
Hurma
Cuma akşamı telefonla görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Irak Başbakanı İbadi, ikili ilişkilerin yanı sıra ‘terörle ortak mücadele’yi ele aldı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Irak Başbakanı Haydar İbadi, Cuma akşamı telefonda görüştü. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre, görüşmede, ikili ilişkilerin yanı sıra ‘terörle ortak mücadele’ ele alındı.

Kaynaklara göre, Erdoğan ve İbadi iki ülke arasındaki doğrudan diyaloğu güçlendirmenin önemini vurguladı ve bu çerçevede son dönemde kaydedilen gelişmeleri memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti. Erdoğan ve İbadi, örgütlerin tümüne karşı ortak mücadelenin gerekliliğine işaret ederek, terörün bölgeyi istikrarsızlaştırmasına müsaade edilemeyeceğini vurguladı. Erdoğan ve İbadi, görüşme vesilesiyle 2017'nin Türkiye ve Irak başta olmak üzere, tüm bölge için istikrar ve barışa vesile olması dileğinde bulundu.

Görüşmede, Başbakan Binali Yıldırım'ın ocak ayında Bağdat'a yapmayı planladığı ziyaretin, ikili ilişkileri güçlendirmek ve karşılıklı görüş alışverişinde bulunmak için önemli bir fırsat olacağı da ifade edildi.

Başika ve Musul operasyonu gerginliği

Irak ve Türkiye arasındaki ilişkiler, Bağdat’ın Türk askerinin Başika'dan çekilmesini istemesiyle birlikte gerilmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk askerinin Başika'dan çekilmesi yönünde açıklamalar yapan Irak Başbakanı Haydar İbadi'ye 11 Ekim’de tepki göstererek "Sen benim muhatabım değilsin, seviyemde değilsin, kalitemde değilsin. Irak’ın Başbakanı, istediğin kadar bağır, çağır. Biz bildiğimizi okuyacağız. Önce haddini bil" demişti. Irak Başbakanı İbadi de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Haddini bil" sözüne, Erdoğan'ın 15 Temmuz'da halka yaptığı çağrıyı imâ ederek cevap vermiş, "Topraklarımızı kendi adamlarımızın kararlılığıyla kurtaracağız, video çağrısıyla değil" ifadesini kullanmıştı.

17 Ekim’de IŞİD'in kontrolü altındaki Musul'u geri almak için başlatılan operasyonuyla ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye'nin olmadığı bir operasyonda, kusura bakmayın, doğabilecek neticelerden biz sorumlu değiliz. Biz operasyonda da olacağız, masada da olacağız" demişti. 22 Ekim’de ABD Savunma Bakanı Carter ile görüşen Irak Başbakanı İbadi, Türkiye'nin Musul operasyonuna katılmak istemesine ilişkin, "Musul Operayonu Iraklıların planlaması ve yürütmesi gereken bir mesele. Teşekkür ederim ama Musul ile diğer bölgeleri Iraklılar özgürleştirecek” ifadesini kullanmıştı.

3 Kasım’da ise İbadi, Türkiye-Irak gerilimiyle ilgili olarak bu defa Türkiye'den çok Irak içindeki grupları suçlayıcı açıklamalar yapmıştı. Bağdat'a muhalif olan grupları suçlayan İbadi, "Bazıları kendilerinin Iraklı olduklarını iddia ediyor ancak Türkleri bize karşı devamlı tahrik ediyorlar ve iki devleti birbirine salmak için gayret gösteriyorlar" demişti.

Kaynak: Al Jazeera ve AA

GÜNDEM

Fetullah Gülen Vatandaşlıktan Çıkarılıyor!

Fetullah Gülen Vatandaşlıktan Çıkarılıyor! OHAL kapsamında 3 yeni KHK yayımlandı. Buna göre 'yurda dön' çağrısına uymayan kişi vatandaşlıktan çıkarılm...

İlk itiraf Kurtulmuş'tan geldi!

İlk itiraf Kurtulmuş'tan geldi! Numan Kurtulmuş, Hürriyet'te verdiği demeçte 'Baştan beri Suriye politikasının büyük yanlışlarla dolu olduğ...

Hurma
İletişim: | VAHDET HABER © 2010-2016 Tüm Hakları Saklıdır. | Yöresel Pazarı