acve
vahdet

Gülerce'den 'Bahçeli, Akşener, Gülen' yazısı

Gülerce'den 'Bahçeli, Akşener, Gülen' yazısı
Paylaş
2015-12-03 08:32:12
Hurma
Star Gazetesi yazarı Hüseyin Gülerce, bugünkü "Bahçeli, Akşener, Gülen" başlıklı yazısında MHP'de Devlet Bahçeli ve Meral Akşener arasındaki gerginliği Fethullah Gülen üzerinden değerlendirdi. Bahçeli'nin başında olduğu MHP yönetimi ile F. Gülen'in arası hiçbir zaman iyi olmadı, ifadesini kullanan Gülerce, "MHP- Gülen Cemaati çatışması asıl 2011 seçimleri öncesinde yaşandı. Bazı MHP'li milletvekili adayları ve yöneticileri ile ilgili cinsel içerikli kasetler servis edilip istifalar olunca, Bahçeli dikkatleri “okyanus ötesi”ne çevirdi" dedi.
İşte Hüseyin Gülerce'nin yazısından bir bölüm:

MHP lideri Devlet Bahçeli önceki gün Gülen cemaati ile ilgili ilginç bir çıkış yaptı. Olağanüstü kurultay isteyenlerin, MHP'yi CHP'lileştirme peşinde olduğunu söyleyen Bahçeli, “Bunların içinde birisi vardır ki, hepiniz göreceksiniz, Fethullah Gülen hareketinin siyasi figürü olarak MHP'de görevlendirme meselesidir. Bu da ne ona ne de başkasına fayda getirmez. Herkes aklını başına alsın”

Dikkatler üzerine çevrilince Akşener hemen bir açıklama yaparak; “Hiçbir Cemaat, tekke ve grupla ilişkim olmaz veya irademi 3. kişilere teslim etmem. Zaten Cemaat diye bir şey kalmadı, dağıldı” dedi.

Bir açıklama da F. Gülen'in avukatından geldi: “MHP'nin kendi iç meselesi olan Genel Başkanlık adaylığı konusuyla müvekkilim Sayın Gülen'in doğrudan ya da dolaylı hiçbir ilgisi yoktur. Haksız ve mesnetsiz bu değerlendirmenin düzeltilmesini temenni ediyoruz.”

Bahçeli'nin çıkışı MHP'nin geleceği ile mi, yoksa Paralel Devlet yapılanması'nın geleceği ile mi ilgilidir? Sayın Bahçeli, son üç seçim atmosferinde F. Gülen aleyhinde tek laf etmemeye özen gösterdi.

Aslında Bahçeli'nin başında olduğu MHP yönetimi ile F. Gülen'in arası hiçbir zaman iyi olmadı. Vaziyet perde gerisinde idare edildi. Nitekim altı ay kadar önce Bahçeli, “Fethullah Gülen Cemaati ile biz her zaman mesafeli olmuşuzdur. Onlar da bizi fazla sevemediler” demişti. (20 Mayıs 2015, Milliyet)

12 Eylül 2010 referandumu öncesinde MHP hayır oyu isterken, Gülen “Mezardakiler bile çıkıp evet deseler yeridir” deyince, Bahçeli kendisini tutamamış ve 2 Ağustos 2010'da Manisa'da şunu demişti:

“Siyasi tarihimizde son dönemde cemaat ve tarikat liderlerinin siyasete çok fazla karıştıkları görülüyor. Fethullah Gülen Bey mezardan kaldırıp oy kullandıracağına, Amerika Birleşik Devletleri'nden gelerek 12 Eylül'de oy kullanması daha hayırlı olur diye düşünüyorum.”

MHP- Gülen Cemaati çatışması asıl 2011 seçimleri öncesinde yaşandı. Bazı MHP'li milletvekili adayları ve yöneticileri ile ilgili cinsel içerikli kasetler servis edilip istifalar olunca, Bahçeli dikkatleri “okyanus ötesi”ne çevirdi.

Önce 4 Mayıs 2011'de Ankara'daki aday tanıtım toplantısında konuştu, “Okyanus ötesinden yönlendirilen internet sitelerinin kara çalmasıyla yüz yüzeyiz” dedi. Ardından 8 Mayıs'ta İstanbul adaylarının tanıtım toplantısında açık adres verdi: “Okyanus ötesinden kumandalı internet siteleri, fitne tohumlarını saçmaktadır. Okyanus ötesi fetva makamlarının ve içerideki uzantılarının da tahrik ve provokasyonlarının menzilinde siz de varsınız...”

F. Gülen, 10 Mayıs 2011'de bunlara cevap verdi: Gülen, Bahçeli'nin sözleri için “insafsızca karalamalar, kin ve nefrete dayanan isnat, iftira ve saldırılar” dedikten sonra ekledi: “Onlar ‘bir tokat da oradakine (okyanus ötesindekine) vuralım!' deseler de biz onlara tokatla mukabelede bulunmayız.” Gülen'e en çok dokunan ise Bahçeli'nin televizyon kanallarında söyledikleriydi. Avukatları vasıtasıyla 26 Mayıs 2011'de mahkemeye dilekçe verip Bahçeli'nin kınanmasını istedi.

GÜNDEM

Fetullah Gülen Vatandaşlıktan Çıkarılıyor!

Fetullah Gülen Vatandaşlıktan Çıkarılıyor! OHAL kapsamında 3 yeni KHK yayımlandı. Buna göre 'yurda dön' çağrısına uymayan kişi vatandaşlıktan çıkarılm...

İlk itiraf Kurtulmuş'tan geldi!

İlk itiraf Kurtulmuş'tan geldi! Numan Kurtulmuş, Hürriyet'te verdiği demeçte 'Baştan beri Suriye politikasının büyük yanlışlarla dolu olduğ...

Hurma
İletişim: | VAHDET HABER © 2010-2016 Tüm Hakları Saklıdır. | Yöresel Pazarı