acve
vahdet

Elçi’nin katli ve HDP’nin tavrı

Elçi’nin katli ve HDP’nin tavrı
Paylaş
2015-12-02 09:18:25
Hurma
Star Gazetesi yazarı Ahmet Taşgetiren, bugünkü "Elçi'nin katli ve HDP'nin tavrı" başlıklı yazısında Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin ölümüyle ilgili PKK'ya eleştirilerde bulundu. Tahir Elçi, burada bağımsız bir ses olarak devreye girmeye çalıştı, ifadesini kullanan Taşgetiren, "Bence HDP, Tahir Elçi'ye sahip çıkmakla, PKK - YDG-H vesayeti arasında tercih yapmak gibi hayati bir seçim arefesinde bulunuyor. Hendeklere ses çıkarmamak Tahir Elçi'nin katilini ıslık çalarak aramaya benzer çünkü" dedi.
İşte Ahmet Taşgetiren'in yazısından bir bölüm:

BBC'nin Türkçe yayınında konuşan Cemil Bayık, “Silahlı güçlerin yurt dışına çıkması kararını da biz veririz. Ne HDP ne Apo” diyor. “Çünkü pratiği biz yapıyoruz. Apo bu koşullarda hangi kararı verebilir ki” diye de ilave ediyor.

Kandil ilk defa Apo'ya ve HDP'ye yönelik bu ölçüde bir dışlamaya imza atıyor.

Bölgede bir gerçek daha var; o da YDG-H denen silahlı gençlik yapılanmasının da neredeyse Kandil'i sollamış olması. Öyle ya, maksat “pratik yapmak”sa, yani silahlı eylem yapmaksa onu da YDG-H gerçekleştiriyor, öyleyse, Bayık'ın mantığınca silah konusunda karar verme yetkisi de onlara ait.

N'oldu şimdi?

Öcalan'ın, HDP'nin, hatta Kandil'in inisiyatifi dışına çıkmış ama hepsini kuyruğuna takan bir silahlı haytalar grubu bölgede ilçeleri savaş alanına çeviriyor.

HDP neredeyse ortada yok, ya da içlerinden bazıları kuyrukta YDG-H'ye masumiyet kisvesi giydirmekle meşgul.

Tahir Elçi, burada bağımsız bir ses olarak devreye girmeye çalıştı.

İlçelerin silahlı gruplar tarafından özyönetimle kurtarılmış bölge haline getirilemeyeceğini azıcık meşruiyyet bilinci taşıyan herkes bilirdi.

Baro Başkanı olarak Tahir Elçi'nin de bunu bilmemesi imkansız.

Yine azıcık devlet sorumluluğunun farkında olan herkes, bu özyönetimlerin güvenlik güçlerince tasfiye edileceğini de bilirdi. Baro Başkanı olarak Tahir Elçi'nin bu devlet sorumluluğunun farkında olmaması da imkansızdı.

Tahir Elçi, YDG-H denen haytalar grubunun, silahı her türlü sorumluluktan uzak olarak kullanacağını, dolayısıyla güvenlik güçleriyle çatışma çıkacağını da bilirdi.

Sokak sokak hendek kazılmış, barikat kurulmuş bir ilçede çatışma çıkınca oranın savaş alanına dönüşeceği, her yerin harap olacağı da belliydi.

Tahir Elçi gibi birisinin, şehirlerin ancak barikat ve hendeklerin kaldırılması ile kurtulacağını da bilmesi gerekir.

Çıktı ortaya ve seslendi:

- Sivil yerleşim alanlarını ve tarihi bölgeleri çatışma ve operasyon alanı olmaktan çıkarmak gerekir.

YDG-H militanları sokaklara el koymaktan vazgeçmiyorsa, bu çağrı güvenlik güçlerine yönelmiş olabilir mi?

Güvenlik güçleri ne yaparsa, sokaklarda çatışma olmaz, sorusunun tek cevabı vardır:

Sokakları, dolayısıyla yerleşim yerlerini o silahlı gücün hakimiyetine terk etmek. Yani “Silvan, Beytüşşebap, Nusaybin, Sur ilçesi ve Cizre terör örgütünün olsun” demek.

Bunu diyebilir mi Tahir Elçi?

Diyemez ve demez.

O zaman Tahir Elçi aslında terör örgütüne seslendi.

Seslendi, seslendi ve son sesi, kurşunlarla kesildi.

Demirtaş falan...

GÜNDEM

Fetullah Gülen Vatandaşlıktan Çıkarılıyor!

Fetullah Gülen Vatandaşlıktan Çıkarılıyor! OHAL kapsamında 3 yeni KHK yayımlandı. Buna göre 'yurda dön' çağrısına uymayan kişi vatandaşlıktan çıkarılm...

İlk itiraf Kurtulmuş'tan geldi!

İlk itiraf Kurtulmuş'tan geldi! Numan Kurtulmuş, Hürriyet'te verdiği demeçte 'Baştan beri Suriye politikasının büyük yanlışlarla dolu olduğ...

Hurma
İletişim: | VAHDET HABER © 2010-2016 Tüm Hakları Saklıdır. | Yöresel Pazarı