acve
vahdet

İran'a nota!

İran'a nota!
Paylaş
2015-11-29 02:45:25
Bahreyn, İran'ın dini lideri Ali Hamaney'in açıklamaları nedeniyle İran'a nota verdi.
Bahreyn Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İran'ın Manama Maslahatgüzarı Vekili Hamid Şefi Zad'ın Dışişleri Bakanlığına çağrıldığı bildirildi.

Burada, Dışişleri Bakanı Yardımcısı Abdullah Abdullatif Abdullah tarafından Zad'a protesto notası verildiği belirtilen açıklamada, Hamaney'in açıklamalarının "Bahreyn'in içişlerine müdahale, egemenliğine yapılmış kabul edilemez bir saldırı ve BM ilkelerinin çiğnenmesi" olarak görüldüğünün Zad'a iletildiği ifade edildi.

Açıklamaya göre, Abdullah, "bölgede gerilim ve fitne çıkarma konusunda ısrar edilen ve açık provokasyon içeren bu tarz açıklamalara son verilmesini" isterken ülkesinin kendi çıkarlarını, güvenliğini ve halkın selametini korumak için gerekli her şeyi yapacağını kaydetti.

İranlı dini lider, geçen çarşamba, aşure etkinlikleri kapsamında hükümetin aldığı önlemlere işaret ederek, "Bahreyn'deki zalim yönetici azınlığın, toplumun çoğunluğunun kutsal değerlerine hakaret ettiğini" söylemişti.

Bahreyn yönetimi 1 Ekim'de, Tahran büyükelçisini geri çekme ve İran'ın Manama maslahatgüzarını sınır dışı etme kararı almıştı. Bahreyn, 2 Ekim'de de "içişlerine müdahale" gerekçesiyle İran'ı Birleşmiş Milletler'e (BM) şikayet etmişti.

DÜNYA

Korkan Araplara 40 Milyar Dolarlık Silah Sattı

Korkan Araplara 40 Milyar Dolarlık Silah Sattı 11 Eylül suçlamalarıyla 750 Milyar Dolarına el koyduğu Suudi Arabistan üzerinden Körfez ülkelerini (gözlerini korku...

Barzani: 'Zor Durumdayız'

Barzani: 'Zor Durumdayız' Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani ve Girmani aşireti lideri Kenan Girmani'nin de katıldığı yeni yıl topla...

İletişim: | VAHDET HABER © 2010-2016 Tüm Hakları Saklıdır. | Yöresel Pazarı