acve
vahdet

Vav harfine dikkat! Dinden çıkabilirsiniz!

Vav harfine dikkat! Dinden çıkabilirsiniz!
Paylaş
2015-03-06 13:05:41
Hurma
Her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği Bursa Ulu Camii'nde yer alan "Vav" harfi dikkat çekiyor.
Bursa'da Sultan Yıldırım Beyazıt tarafından yaptırılan mimarisi, ahşap işçiliği ve içindeki yazı sanatları bakımından önemli eserler arasında yer alan yaklaşık 600 yıllık geçmişe sahip Ulu Camii'nde bulunan hat sanatıyla yazılmış, tezhiple süslenmiş ''Vav'' harfi, halk arasında en fazla bilinen eser olarak dikkati çekiyor. 

Arapça ''Vav'' harfinin ucunda lale motifi yer alırken, Cami içinde en bilinen vav harfi ise mihrap ve minberin sağ kısmında yer alan duvarda asılı tablo içindeki vav harfi... Buradaki vav harfinin hemen önünde Hızır Aleyhisselam'ın namaz kıldığı hatta bu vav harfini yazdığı rivayeti ise vatandaşları vav harfine karşı namaz kılmaya (secde etmeye), dilekte bulunarak minik parçalar koparmaya, elle dokunmaya ve özellikle kadınların başörtüsünü harfe sürmesi gibi dinimize ters düşen uygulamalara itiyor. 

Konuyu kesin bir dille "şirk koşma" olarak nitelendiren ve özellikle kadınların yaptıklarına dikkat çeken Ulu Camii Baş İmamı Tahsin Karanfil, Müslümanları uyarıyor ve şöyle konuşuyor:

"Vav harfi Türk İslam halk sanatında çok önemli yeri olan bir obje ve çizimdir. Her hattatın bu güzellikle çizemeyeceği bir harf olduğu için her zaman ön plana çıkmıştır. Hele ki buradaki vav harfine bir anlam yüklemek abesle iştigaldir. Ulu Cami'nin her tarafından vav harfi gözünüze çarpar ancak en önemlisi buradakidir ve bunu Hızır Aleyhisselam yazmış, çizmiş, önünde namaz kılmış şeklinde çeşitli rivayetler vardır. Hızır Aleyhisselam namaz kılmış ve hatta geliyor olabilir. Ama namaz kıldığı yer bu nokta değildir. 'Ben illa burada vav harfinin önünde namaz kılacağım' diye diretme sonrası vav harfine secde anlamı çıkarsa insanlar şirke girer. Hele kadınlarımızın vav harfinin önünde namaz kılıp çıkmayı arzu etmeleri çok yanlış bir şeydir. Secde edilecek tek makam vardır o da Allah'ın huzurudur. Vav harfinin önünde secde edilmez."


Öte yandan bu hatayı özellikle kadınların yapması sonrası ise vav harfi önüne "Kadınların burada namaz kılması ve dua etmesi caiz değildir" yazısı asılmış.
 
Samet Tunçer/ Haber7

GÜNDEM

Fetullah Gülen Vatandaşlıktan Çıkarılıyor!

Fetullah Gülen Vatandaşlıktan Çıkarılıyor! OHAL kapsamında 3 yeni KHK yayımlandı. Buna göre 'yurda dön' çağrısına uymayan kişi vatandaşlıktan çıkarılm...

İlk itiraf Kurtulmuş'tan geldi!

İlk itiraf Kurtulmuş'tan geldi! Numan Kurtulmuş, Hürriyet'te verdiği demeçte 'Baştan beri Suriye politikasının büyük yanlışlarla dolu olduğ...

Hurma
İletişim: | VAHDET HABER © 2010-2016 Tüm Hakları Saklıdır. | Yöresel Pazarı