acve
vahdet

Esed: Suriye bölünürse Türkiye de bölünür

Esed: Suriye bölünürse Türkiye de bölünür
Paylaş
2015-03-03 23:46:35
Hurma
Suriye'yi uzun süredir diktatörlükle yöneten BAAS rejiminin lideri Beşar Esed ile görüşen Doğu Perinçek, ziyarette oldukça ilginç mesajlar verdi. Esed'e göre Suriye bölünürse Türkiye de bölünecek Perinçek'e göre ise Suriye'de Esma Esed 'çağdaş kadın temsil ediyor'.
İşçi Partisi'nin geçtiğimiz günlerde adını Vatan Partisi olarak değiştirmesinin ardından partinin genel başkanı Doğu Perinçek öncülüğündeki bir heyetin Suriye'de giderek BAAS rejimi lideri Beşar Esed'i ziyaret edeceği duyurulmuştu. BAAS rejiminin resmi haber kaynağı SANA'nın verdiği bilgilere göre Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ve beraberindeki 13 kişilik heyet Beşar Esed tarafından kabul edildi. SANA'nın haberine göre oldukça sıcak geçen taraflar arası görüşme sonrası Perinçek ve beraberindeki heyet Esed tarafından kapıya kadar uğurlandı. "Tam bir görüş birliğinin sağlandığı belirtilen görüşmede güvenlik, ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda ortak çalışma kararı alındığı" SANA tarafından duyurulurken görüşme öncesi Esed bir basın açıklaması yaptı.

"SURİYE BÖLÜNÜRSE TÜRKİYE DE BÖLÜNÜR"

BAAS lideri Esed, Türkiye'den iki yıldır herhangi bir heyetle görüşmediğini ve Perinçek liderliğindeki heyeti Arap dünyasına yönelik bir kardeşlik mesajı olduğunu öne sürdü. "Bazıları siyasi hükümetle, iktidarla halk arasındaki farkı bilmeyebilir. Fakat burada çok büyük bir fark var. Özellikle bu olaylardan önce Türkiye-Suriye ilişkileri için çok umutluyduk. Özellikle bu bölgenin kaderini, geleceğini biz, Türkler ile Suriyeliler olarak belirlemek bizi mutlu eder. Ve teknolojik, iktisadi alanda Türkiye-Suriye işbirliği tüm bölge için hayırlı olacaktır. Türkiye'nin bölünmesi Suriye'nin bölünmesi, Suriye'nin bölünmesi de Türkiye'nin bölünmesidir." ifadelerini kullanan Beşar Esed'e göre Suriye'nin bölünmesiyle ilgili yapılacak herhangi bir plan Türkiye'yi de vuracak.

Türkiye ve Suriye'nin bulunduğu bölgeyi, dünyanın kalbi olarak tanımlayan Beşar Esad, Cumhurbaşkanı Erdoğan için sert sözler sarf etti. "Ancak herhalde bu yerlerdeki devletler için adam gibi adamlar gerekiyor. Kapalı insanlarla iş yapılmaz. Bütün Türkiye halkını temsil etmeyen, vizyonsuz bir lider bütün dünya için böyle bir projenin lideri nasıl olabilir? Tüm bunları sohbetimizde konuşacağız, tekrar hepiniz hoşgeldiniz" şeklinde konuşan Esed'e göre Türkiye'den kendisini ziyarete gelen heyet yeni bir başlangıcın anahtarı olabilir.
 
"ESMA ESED ÇAĞDAŞ KADINI TEMSİL EDİYOR"

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ise Suriye'nin terörizmle mücadele cephesi olduğunu söyleyerek bugüne kadar üç yüz bine yakın insanın ölümünden sorumlu tutulan Beşar Esed ile bir ve beraber olduklarını göstermek için Suriye'de olduklarını söyledi.

Öte yandan Humus'taki akrabalarının pek çoğu Suriye rejimi tarafından katledilen Beşar Esed'in eşi Esma Esed'i 'çağdaş kadını temsil ediyor' diyerek öven Perinçek, Esed ve eşini özel olarak saygılarını sunduğunu belirtti.

AHMED HASSUN: BEN LAİK BİR MÜFTÜYÜM
 
Perinçek liderliğindeki heyet oldukça ilginç bir mozaikten oluşuyor. AK Parti kurucularından Abdullatif Şener, CHP listesinden meclise giren Süheyl Batum ve Birgül Ayman Güler, eski Milli Savunma Bakanı Barlas Doğu ve eski Genelkurmay İstihbarat Başkanı İsmail Hakkı Pekin gibi isimlerin bulunduğu heyet Şam'da Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim'le de görüştü. BAAS rejiminin müftüsü Ahmed Hassun'la da görüşen Doğu Perinçek müftüye 'Atatürk'ün hayalindeki müftü sizsiniz' derken, müftü de Perinçek'e “Ben laik bir müftüyüm. Din ve siyasetin ayrılması taraftarıyım. Bana ‘Şii misin, Sünni misin’ diye sorduklarında ‘Müslümanım’ derim. Müslümanlık birleştirir, mezhepler ise topluma hakim olmak için din cübbesi altında yaratılan siyasetlerdir” dedi. 

Suriye'nin büyük bölümünü kontrol edemeyen BAAS rejimi lideri uzun süredir Şam'ın merkezinde Mezze bölgesinde yaşıyor. Sadece Lübnan yönünde uluslararası çıkışın bulunduğu Şam'ın merkezi uzun süredir muhaliflerin kuşatması altında. Geçtiğimiz günlerde Suriyeli muhalif gruplardan Ceyş'ül İslam Suriye'nin başkentine Katyuşa tipi roketlerle saldırı düzenlemiş ve saldırı sonrası kentin BAAS rejimi kontrolündeki merkezinde uzun süreli panik yaşanmıştı.

Dört yıldır kendi halkına karşı yıkıcı bir savaş yürüten Beşar Esed, 'terörizmle savaştığı'nı öne sürüyor ancak Suriye'de her gün onlarca sivil BAAS rejimine bağlı ordu güçleri ve milisler tarafından katlediliyor. 1970 yılından beri herhangi bir demokratik seçimin yapıldığı Suriye'de Nusayri azınlığın kesin hakimiyetine dayalı totaliter bir rejim bir hüküm sürerken dört yıl önce Mart ayında başlayan devrim süreciyle ülkenin büyük kısmı muhaliflerin eline geçmişti. Şu anda ülkenin % 40'ını kontrol eden muhalifler IŞİD'in kuruluşundan önce Suriye'nin % 70'inde hakimiyet sağlamıştı.

DÜNYA

Korkan Araplara 40 Milyar Dolarlık Silah Sattı

Korkan Araplara 40 Milyar Dolarlık Silah Sattı 11 Eylül suçlamalarıyla 750 Milyar Dolarına el koyduğu Suudi Arabistan üzerinden Körfez ülkelerini (gözlerini korku...

Barzani: 'Zor Durumdayız'

Barzani: 'Zor Durumdayız' Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani ve Girmani aşireti lideri Kenan Girmani'nin de katıldığı yeni yıl topla...

Hurma
İletişim: | VAHDET HABER © 2010-2016 Tüm Hakları Saklıdır. | Yöresel Pazarı