acve
vahdet

HAMAS: İsrail'in parmağı var...

HAMAS: İsrail'in parmağı var...
Paylaş
2015-02-24 03:07:51
Hamas’ın Dış İlişkiler Sorumlusu Usame Hamdan, Avrupa’da Filistin davasına yönelik artan sempatinin İsrail’i rahatsız ettiğini ve Yahudi devletinin Avrupa’daki son saldırıların arkasında olduğunu söyledi.
Hamas Dış İlişkiler Sorumlusu Usame Hamdan, Avrupa’da son dönemde yaşanan ve Müslüman çevrelerin sorumlu tutulduğu saldırıların arkasında İsrail’in bulunduğunu söyledi. İstanbul’da STAR’a konuşan Hamas yöneticisi Hamdan, Charlie Hebdo saldırılarının ardında ve Kopenhag’da yaşanan olayların arkasında İsrail parmağının olduğunu ifade ederken, Avrupa’da Filistin davasına karşı duyarlılığının artmasının İsrail’i rahatsız ettiğini söyledi. İki saldırıdaki bazı detayların olayları şüpheli hale getirdiğini kaydeden Hamdan, İsrail başbakanı Benjamin Netenyahu’nun da bu tür girişimlerle Gazze saldırılarının ardından oluşan dayanışma atmosferini yok etmeye çalıştığını ifade etti.

İnsani durum alarm veriyor

Gazze’de insani durumun vehametini anlatan Hamas yöneticisi Usame Hamdan, sadece birkaç gün içinde çoğunluğu kadın ve çocuk olmak üzere 1000 kişinin hastaneye kaldırıldığını söyledi. İsrail’in saldırılarında 50bin evin yıkıldığını, 270 bin kişinin evsiz kaldığını anlatan Filistinli siyasetçi, okulların günde üç devre halinde eğitim vermeye çalıştığını, evsiz kalan insanların okullar ve spor salonlarında barınmaları nedeniyle eğitimin yeteri kadar verilemediğini anlattı.

Uzlaşı dışında çözüm yok

Öte yandan, Filistin’de El Fetih ile Hamas arasında bir uzlaşı hükümeti dışında alternatif olmadığını kaydeden Usame Hamdan, Filistin devlet başkanı Mahmut Abbas’ın ABD ve batının baskısı altında olduğunu söyledi. Hamdan, “Umarım Mahmut Abbas, ABD’yi dinlemekten vazgeçer ve halkını düşünür,” dedi. Hamdan, İstanbul’da Erbakan Vakfı’nın düzenlediği etkinlikte Necmettin Erbakan’ın vefatının 4. Yılı anma törenine  katıldı.  

Baraj suları Gazze’ye boşaltıldı

Gazze Savunma Birimi tarafından yapılan yazılı açıklamada, İsrail ordusunun su kanalları ve baraj kapaklarını Gazze yönüne doğru açması sonucu Gazze’nin orta kesiminde yer alan Gazze Vadisi’nde su baskını yaşandığı belirtildi. Baskında herhangi bir can kaybının yaşanmadığı, selden etkilenen bölge sakinlerinin tahliye edildiği ifade edildi. Sivil savunma yetkilileri, İsrail’in yoğun yağışlar sebebiyle barajlarda biriken fazla miktarda suyu, Gazze şeridi yönüne herhangi bir uyarı yapmaksızın boşalttığını kaydetti. Bölgede meydana gelen şiddetli yağışlardan etkilenen Gazze’de, İsrail’in uyguladığı ambargo sebebiyle yakıt ve su tahliye ekipmanları konusunda sıkıntı yaşanıyor.

LIBERMAN: GAZZELİ MAHKUMLAR İDAM EDİLSİN

İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Liberman, Filistinli mahkumların “serbest bırakılmasını” eleştirerek, “Bizim asıl sorunumuz teröristleri serbest bırakmamız ve Hamas’ın kökünü kazıma emri vermememizdir” dedi.

İran hakkında konuşamayız

“Hamas problemini çözmeden İran hakkında konuşamayız” diyen Liberman, idam cezasını savunarak, “(Filistinli mahkumlar) Çünkü gelecekteki bir mahkum takasında serbest kalacaklarından eminler ve hapiste yatarken üniversite okuyabiliyorlar. Bu esnada ailelerine de Filistin Yönetimi tarafından ödeme yapılıyor” iddiasında bulundu. Ürdün’ün, DEAŞ’ın pilotlarını yakarak öldürmesi üzerine düzenlediği operasyonu öven Liberman, “Bu olayı sona erdirmek istiyorsa İsrail’in de yapması gereken bu” şeklinde konuştu.

DÜNYA

Korkan Araplara 40 Milyar Dolarlık Silah Sattı

Korkan Araplara 40 Milyar Dolarlık Silah Sattı 11 Eylül suçlamalarıyla 750 Milyar Dolarına el koyduğu Suudi Arabistan üzerinden Körfez ülkelerini (gözlerini korku...

Barzani: 'Zor Durumdayız'

Barzani: 'Zor Durumdayız' Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani ve Girmani aşireti lideri Kenan Girmani'nin de katıldığı yeni yıl topla...

İletişim: | VAHDET HABER © 2010-2016 Tüm Hakları Saklıdır. | Yöresel Pazarı