acve
vahdet

İsrail, Suudi Arabistan - Türkiye yakınlaşmasından rahatsız

İsrail, Suudi Arabistan - Türkiye yakınlaşmasından rahatsız
Paylaş
2015-02-16 12:53:25
Hurma
Kral Faysal'ın iktidarından sonra Suudi Arabistan'ın bölgesel politikalarında bazı değişikler olabileceği öne sürülüyor. Bu yönde bir iddia da Middle East Monitor'de yer aldı. Middle East Monitor'de yayınlanan bir habere göre Suudi Arabistan - Türkiye yakınlaşması İsrail'i rahatsız ediyor.
İsrail siyasetinin başat aktörleri, Türkiye ve Suudi Arabistan yakınlaşmasına karşı endişelerini dile getirerek böyle bir yakınlaşmanın İsrail'in stratejik çevresine zarar vereceğini düşünüyor.

Strateji ve İstihbarat İşleri Bakanı Yuval Steinitz, bölge ülkeleri arasındaki herhangi bir politik yakınlaşmanın İsrail'in çıkarlarıyla ters düşeceğini vurgulayarak Suudi Arabistan ve Türkiye arasındaki "yakınlaşma işaretleri"yle ilgili uyarılarda bulundu.

"EĞER ERDOĞAN İRAN'A TEPKİ GÖSTERMEK İÇİN İRAN'A YAKINLAŞIYORSA..."

Cumartesi akşamı Steinitz; İbrani radyosunda ''Suudi-Türk mutabakatı ılımlı Arapların zararına olacak ve aşırılık yanlısı kesimleri destekleyecek. '' şeklinde konuşan Steinitz, Recep Tayyip Erdoğan ile yapılacak bu yeni ittifak bölgede İran'ın genişlemesine tepkiyse bunun daha da tehlikeli olacağını söyledi.

"ERDOĞAN RADİKAL İSLAMCI, KÜSTAH VE ANTİ-SEMİTİST"

Steinitz bölge meselelerinde otorite eksikliğinden ötürü ılımlı Arap devletlerini başka seçenekler aramaya yönelebileceğini söyleyerek örtülü bir şekilde ABD yönetimini eleştirdi. Erdoğan'ın "radikal bir İslamcı ve küstah bir anti-semitist" olduğunu öne sürdü.

İSRAİL'İN UMUDU ABD

İsrailli bakan ABD'nin hesaplaşmayı tekrar gözden geçireceğini, İsrail'in ve Amerika Birleşik Devletleri'nin çıkarlarına hizmet etmeyecek bir bölgesel sisteme karşı adım atacağından umutlu olduğunu ifade etti.

Steinitz,korkularının istihbarat bilgilerine mi yoksa sadece tahminlere mi dayalı olup olmadığını açıklamadı. 

Öte yandan Kahire'deki İsrail büyükelçisi Tsvi Mzal, Türkiye ve Suudi Arabistan arasındaki yakınlaşmanın Mısır rejiminin zararına olacağı konusunda uyardı.

İsrail Ordu Radyosu ile yaptığı bir röportajda Mzal, Türk donanma gemisinin Cidde limanında bulunmasının, Türkiye ile ilişkileri destekleme yönünde bariz bir yakınlaşma göstergesi olduğunu söyledi. Ayrıca Yemen'de Husi kuşatmasının Suudi Arabistan'ı Türkiye ile bir ittifaka zorlamış olabileceğini iddia etti.

"İSRAİL BÜYÜKELÇİSİ: BATI MISIR REJİMİNİ KORUMALI"

Mzal'e göre Suudiler, Sisi'ye tanıdıkları kredinin, Yemen'in kontrolden çıkması, İran ve IŞİD tarafından giderek artan tehditler gibi stratejik sorunlarla karşı karşıya kaldıklarında kendilerine bir yardımı olmadığını fark ettiler

Mısır'da Sisi'nın askeri darbesi için en hevesli isimlerden biri olarak kabul edilen Mzal, Batı'ya Mısır'ı destekleme ve rejimin başarısızlığını önleme çağrısında bulundu. Böyle bir adımın Batı'nın stratejik çıkarlarına hizmet etmek amacıyla alınan önlemlerden biri olduğunu vurguladı.

Mzal, Türk-Suudi ittifakının sadece İsrail'e "pusu kurmak ve sindirmek" için Erdoğan'ın işine yarayacağını konusunda öne sürerek Suudi-Türk yakınlaşmasının Suriye sorununa istenmeyen bir çözüm getirebileceğine ve bunun da İsrail'in çıkarlarını ihlal edebileceğine dikkat çekti. 

Kaynak: Timetürk

DÜNYA

Korkan Araplara 40 Milyar Dolarlık Silah Sattı

Korkan Araplara 40 Milyar Dolarlık Silah Sattı 11 Eylül suçlamalarıyla 750 Milyar Dolarına el koyduğu Suudi Arabistan üzerinden Körfez ülkelerini (gözlerini korku...

Barzani: 'Zor Durumdayız'

Barzani: 'Zor Durumdayız' Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani ve Girmani aşireti lideri Kenan Girmani'nin de katıldığı yeni yıl topla...

Hurma
İletişim: | VAHDET HABER © 2010-2016 Tüm Hakları Saklıdır. | Yöresel Pazarı