acve
vahdet

Molotofun cezası müebbet

Molotofun cezası müebbet
Paylaş
2015-02-12 09:52:25
Hurma
Muhalefet, vatandaşın huzur ve güvenliğine yönelik paketin geçmemesi için, halkı sokaklarda direnişe davet ederken, İngiltere ve ABD’de molotofa ağır hapis ve para cezaları veriliyor.
Muhalefetin İç Güvenlik Paketi Yasa Tasarısı’na “özgürlüklerin kısıtlanacağı” gerekçesiyle karşı çıkmalarının, özgürlüklerin beşiği sayılan ABD ve Batı’daki örneklerle kıyaslandığında geçersiz bir söylem olduğu ortaya çıktı.

İNGİLTERE’DE MOLOTOFA MÜEBBET HAPİS!

İngiltere’de yürürlükte olan 1875 yılına ait Patlayıcılar Hakkında Kanun’un 3. maddesinde, kanunun barut ve diğer patlayıcılar hakkında getirdiği yaptırımlarda, molotofkokteyli, “diğer maddeler” içinde değerlendiriliyor. Kanunda “Her kim, kötü niyetli olarak ve hukuka aykırı şekilde patlayıcı bir madde ile bireylerin hayatını tehlikeye atacak veya mala ciddi şekilde zarar verecek nitelikte patlamaya sebebiyet verirse, kişilere veya mala bir zarar verilip verilmediğine bakılmaksızın müebbet hapis cezası ile cezalandırılır” hükmü var. Molotof bulundurmak ise 14 yıldan müebbete kadar hapisle cezalandırılıyor.

MOLOTOF, ABD’DE PATLAYICI HÜKMÜNDE

ABD’de kayıt dışı molotof bulundurmak, taşımak, üretmek, satmak, kullanmak yasak ve ağır cezası var. Cezalar eyaletten eyalete değişiyor. Örneğin Michigan eyaletinde 4 yıldan başlayan hapis, 2 milyon dolara kadar para cezası öngörülüyor. Gösterilerde molotofun cana ve mala yönelik kullanılması durumunda bu cezalar artıyor. Kanada’da molotof yasak. Patlayıcı maddeyle ilgili ağır cezalar, molotof için de uygulanıyor.

MOLOTOF VE PATLAYICI KULLANMAK HER YERDE SUÇ

Dünyadaki diğer örneklere bakıldığında, gösterilerde molotof türü patlayıcı kullanmanın, çok ağır müeyyideleri olduğu görülüyor. Herhangi bir şekilde yüzünü kapatıp gösteri yapıldığında Avustralya’da 6 hafta hapis cezası, İtalya ve İsviçre’de hapis ve para cezası, Almanya’da 1 yıl hapis cezası, İspanya’da 30 bin Euro para cezasıyla cezalandırılıyor. AB ülkelerinde şiddet olaylarına dönüşen gösteri ve yürüyüşlerle ilgili gözaltı ve ceza süreleri değişiklik göstermekle birlikte oldukça ağır. 

ERSOY: MUHALEFETİN YAPTIĞI İKİYÜZLÜLÜK!

TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Ersoy, iç güvenlik tasarısıyla getirilecek düzenlemelerin, birçok gelişmiş ülkedeki mevcut uygulamalardan daha hafif cezalar öngördüğünü belirtti. Ersoy, Türkiye’yi her fırsatta mesnetsiz baskı ve antidemokratik uygulama iddialarıyla ABD ve AB’ye şikayet eden CHP ve HDP’nin, bu ülkelerdeki iç güvenlik uygulamalarından habersizmiş gibi davranmasını ise ‘ikiyüzlülük’ olarak nitelendirdi.

Önümüzdeki hafta TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmeye başlanacak olan iç güvenlik yasa tasarısı, şimdiden muhalefet ve iktidar arasında sert tartışmalara neden olmaya başladı. CHP, MHP ve HDP, tasarıya şiddetle karşı çıkarken, hükümet, Meclis tatile girmeden tasarının yasalaşmasının sağlanacağını belirtti.

YASA TASARISINDA NELER VAR?

l Eylemlere silah, taş, sopa, sapan, demir bilye, havai fişek, yakıcı, yaralayıcı maddelerle katılana, 2 buçuk ile dört yıl arası hapis cezası verilebilecek. Eylemlerde maske takanlara, silah, molotofkokteyli ve benzeri patlayıcı maddeler bulunduranlara verilen cezalar artırılacak.Belirli suçlarda kolluk kuvvetlerine, savcı kararı olmadan 24 saate kadar gözaltı yetkisi verilecek. Bu toplu suçlarda 48 saate kadar uzatılabilecek. Kişilerin üstü, eşyaları ve araçları, kolluk amirinin emriyle aranabilecek. Arama emri 24 saat içinde hakim onayına sunulacak.

GÜNDEM

Fetullah Gülen Vatandaşlıktan Çıkarılıyor!

Fetullah Gülen Vatandaşlıktan Çıkarılıyor! OHAL kapsamında 3 yeni KHK yayımlandı. Buna göre 'yurda dön' çağrısına uymayan kişi vatandaşlıktan çıkarılm...

İlk itiraf Kurtulmuş'tan geldi!

İlk itiraf Kurtulmuş'tan geldi! Numan Kurtulmuş, Hürriyet'te verdiği demeçte 'Baştan beri Suriye politikasının büyük yanlışlarla dolu olduğ...

Hurma
İletişim: | VAHDET HABER © 2010-2016 Tüm Hakları Saklıdır. | Yöresel Pazarı