acve
vahdet

IŞİD, Irak'ta 23 kişiyi yaktı

IŞİD, Irak'ta 23 kişiyi yaktı
Paylaş
2015-02-11 14:36:30
IŞİD'in, son bir hafta içinde Enbar, Selahaddin ve Musul vilayetlerinde 23 kişiyi halkın gözü önünde yaktığı iddia edildi.
Ürdünlü pilot Muaz el-Kesasibe'nin, IŞİD tarafından yakılarak öldürülmesinin yankıları sürerken, terör örgütünün, Irak'ta da benzer uygulamalara başvurduğu öne sürüldü. Irak İnsan Hakları Gözlemevi, terör örgütü IŞİD'in, son haftalarda bazı illerde kişileri, halkın gözü önünde yaktığı iddiasını gündeme getirdi.

Kuruluş tarafından yapılan yazılı açıklamada, "IŞİD, son bir hafta içinde Enbar, Selahaddin ve Musul vilayetlerinde 23 kişiyi halkın gözü önünde yaktı. Örgütün uyguladığı bu yeni yöntem kendisine karşı çıkanları korkutmak ve psikolojik harp taktiklerini başarılı kılmak içindir" ifadeleri kullanıldı.
Açıklamada şunlar kaydedildi:

"IŞİD, 5 Şubat'ta Musul'un Maseri köyünde henüz bilinmeyen bir gerekçeyle tutukladığı ve yaşları 20 ila 27 arasında değişen 6 genci, kazdığı çukura koyarak halkın gözü önünde yaktı. Selahaddin vilayetine bağlı Beyci ilçesinde de 7 Şubat'ta örgüt tarafından alıkonulan 7 kişi, elektrik direklerine asılarak yakıldı. Ayrıca Musul'a bağlı Dersim Tusey köyünde Yezidi oldukları tahmin edilen 10 kişiyi yakarak öldürmüştür."

Yapılan yazılı açıklamayı AA muhabirine değerlendiren Irak İnsan Hakları Gözlemevi Başkanı Mustafa Sadun, IŞİD'in kontrolü altındaki bölgelerde iletişim kurdukların insanlardan sürekli bilgi aldıklarını belirterek, verilen bilgilerin yüzde 100 doğru olduğunu ve bu konuda çok titiz hareket ettiklerini söyledi.

Sadun, IŞİD tarafından yakılarak öldürülen 23 kişiden 10'unun kaçırılan Yezidiler olabileceğine işaret ederek, örgütün uygulamalarına karşı çıkanları yakmak için din adamlarından fetva aldıklarını da sözlerine ekledi.

Kaynak : AA

DÜNYA

Korkan Araplara 40 Milyar Dolarlık Silah Sattı

Korkan Araplara 40 Milyar Dolarlık Silah Sattı 11 Eylül suçlamalarıyla 750 Milyar Dolarına el koyduğu Suudi Arabistan üzerinden Körfez ülkelerini (gözlerini korku...

Barzani: 'Zor Durumdayız'

Barzani: 'Zor Durumdayız' Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani ve Girmani aşireti lideri Kenan Girmani'nin de katıldığı yeni yıl topla...

İletişim: | VAHDET HABER © 2010-2016 Tüm Hakları Saklıdır. | Yöresel Pazarı