acve
vahdet

20 bin savaşçı IŞİD'e katıldı

20 bin savaşçı IŞİD'e katıldı
Paylaş
2015-02-11 11:57:04
Hurma
ABD istihbaratına göre, yaklaşık 20 bin yabancı savaşçı IŞİD'e katılmak üzere Suriye ve Irak'a gitti.
ABD istihbarat yetkilileri, yabancı savaşçıların IŞİD ya da diğer aşırı gruplara katılmak üzere Suriye ve Irak'a gitmeye devam ettiğini, gidenlerin sayısının bugüne kadar 20 bini bulduğunu bildirdi.

Associated Press ajansının haberine göre, Ulusal Terörle Mücadele Merkezi Başkanı Nick Rasmussen, bugün konuyla ilgili Temsilciler Meclisi İç Güvenlik Komitesi'nde bir konuşma yapacak. Rasmussen'in konuşmasında 3 bin 400'ü Batılı ülkelerden olmak üzere yaklaşık 20 bin yabancı savaşçının IŞİD ve diğer aşırı gruplara katılmak üzere Suriye ve Irak'a gittiklerini söylemesi bekleniyor.

Yetkililer, 150 kadar ABD vatandaşının Suriye'de savaş bölgesine gittiğini ya da bölgeye girmeye çalıştığını belirtti. Yetkililer, bunlardan bazılarının Suriye'ye girmeye çalışırken tutuklandığını, bazılarının savaş bölgesinde öldüğünü, bazılarının da hala oradaki aşırı gruplar içinde savaştığını kaydetti.

İstihbarat yetkilileri, Suriye'ye giden yabancı savaşçıların sayısının son 20 yılda Afganistan, Pakistan, Irak, Yemen ve Somali'ye giden yabancılardan çok daha fazla olduğunu dile getirdi.

Amerikalı yetkililer, 90 ülkeden Suriye ve Irak'a giden yabancı savaşçılardan bazılarının ülkelerine dönerek terörist saldırı düzenleme girişiminde bulunmalarından endişe edildiğini ifade etti.

Bu arada, ABD Başkanı Barack Obama, orduya IŞİD'e karşı üç yıl boyunca askeri güç kullanma yetkisi verilmesi için hazırladığı taslağı Kongre'ye sunmaya hazırlanıyor.

Kaynak : AA

DÜNYA

Korkan Araplara 40 Milyar Dolarlık Silah Sattı

Korkan Araplara 40 Milyar Dolarlık Silah Sattı 11 Eylül suçlamalarıyla 750 Milyar Dolarına el koyduğu Suudi Arabistan üzerinden Körfez ülkelerini (gözlerini korku...

Barzani: 'Zor Durumdayız'

Barzani: 'Zor Durumdayız' Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani ve Girmani aşireti lideri Kenan Girmani'nin de katıldığı yeni yıl topla...

Hurma
İletişim: | VAHDET HABER © 2010-2016 Tüm Hakları Saklıdır. | Yöresel Pazarı