acve
vahdet

Emekliliğini böyle değerlendirenler de var!

Emekliliğini böyle değerlendirenler de var!
Paylaş
2015-02-11 11:23:03
9 Kitap yazan 10'uncusu da yolda olan yazar Atalay Akçalı'nın ilginç yazma serüveni!...

TRT de yıllarca müdürlük yapmış Atalay Akçalı emekli olunca dinlenmeye değil yazmaya karar vermiş. Yaşar Kemal'in romanlarının geçtiği yerleri ,Toros'ların eteklerinde kurulmuş olan Osmaniye'ye bağlı Kadirli ilçesinin tarihini, eski göçebe atalarını ve kişisel hayat hikayelerini kitaplarına konu edinen yazar, kitaplarını belgesel bir tatta yazmaya çalışıyor. Bu sebeple hemen her öyküsü ve romanı gerçek bir konu etrafında şekilleniyor. Kitaplarını göstererek "Gelecek nesillere bırakacağım en önemli eserlerim kitaplarım" diyen Atalay Akçalı dokuz kitap çıkarmasına rağmen hala dur durak bilmeden çalışıyor, araştırıyor ve yeni yazma projeleri üzerinde çalışıyor.

Evinin adeta bir hatıralar galerisi olduğunu söyleyen Akçalı, ayrıca eşinin kitaplarını en son titizlikle kontrol eden, bu konuda en büyük desteği veren insan olduğunu söylüyor. Karı koca olarak yazmanın hayatına kattığı yenilikleri  anlatırken Akçalı, "yazmaya geçmişe dair bazı şeyleri unutmaya başladığımda karar verdim" diyerek hatırlamanın ve geçmişi yaşatmanın öneminden bahsediyor.  "Unutmanın ve unutulmanın acısını ve boşluğunu yaşadım, o yüzden çocukluğumdan başlayarak tüm dinlediklerimi yaşadıklarımı, memleketimi ve atalarımı tekrar tekrar hatırlamaya gayret ederek bu çalışmalara başladım. Onların yaşadıklarını tekrar dinledim araştırdım ve kağıda dökmeye karar verdim."  diyerek yazma konusundaki kararlılığını dile getiriyor.

"Peki bütün bu yazdıklarınız gerektiği gibi duyuruluyor mu sizce insanlara, istediğiniz kadar okuyucu kitlesine ulaşabildiğiniz mi?" diye sorduğumuzda yazar bize şu cevabı veriyor; "Elbette yazıp kitaplarımı ücretsiz dağıttıktan sonra çevremde benimle aynı geçmişe sahip insanlar ayrı bir mutlulukla kitaplarımı aldılar, okudular. Bir sahafta ya da tanımadığım birinin elinde görmek ise ayrı bir duygu. Arada başka bir şehirden hiç tanımadığım birileri kitaplarımı okuduktan sonra bana ulaşıyor ve çok hoş sohbetler yapıyoruz. Ayrıca ben kitaplarımın bundan yüzyıl sonra tozlu bir rafta bir genç insan tarafından keşfedilme ihtimalini  düşünerek yazıyorum ve bundan büyük keyif alıyorum" diyor.
Yazmanın kendisi için geç keşfettiği ama vazgeçemeyeceği bir uğraş olduğunu söyleyen yazar, kitaplarını temin etmek isteyenlerin veya kitapları hakkında bilgi almak isteyenlerin atakatan@yahoo.com  elektronik posta adresine  mesaj atabileceğini söylüyor.

Atalay Akçalı'nın Eserleri

1-Akçalıuşaklılar ve yaşantıları. Bu kitapta ailesinin Ortaasya'dan gelişlerini, son olarak yerleştikleri Orta torosların eteğindeki Akçalı bölgesinde 1900'lerin ortalarında yaşadıkları hayatı anlatır.
2-Üç kişi. Burada da babası, kayın pederi ve kendinin hayatını anlatır, şiirlerini yazar.
3-Gece gidenler.  Burada önce kendi başından geçen, haksız bir tayin olayını ve gerçek yaşanmış olayları hikaye tekniğine göre anlatır
4-Son durak Hamburg. Burada da karşı olduğu olayları içinde barındıran bir aşk hikayesini roman olarak yazar.
5-Yollarda olmak.  Bu bir gezi kitabıdır. burada yazar gezip gördüğü yerleri anlatır.
6-Yeniden Yaşamak. Yazarın şiirlerinden bir bölümü kitap haline getirilmiştir.
7-Mavi gözlü kadınlar. Çok iyi kurgulanmış, ciddi konuları içinde barındıran, şahane bir aşk romanı.

8-Yarım asır sonra. Bir kısmı başından geçen, yakınlarının yaşadı, duydukları olayları hikaye haline ustaca dönüştürmüştür.

9-Patronun kızı. Yurt dışına eğitim için gönderilen bir mühendisin orada yaşadığı bir aşkı uğruna başından geçenler roman haline getirilmiştir.
Ayrıca ekleyelim;  O aslında yüksek Fizik Mühendisi.TRT Televizyonunun kurucu kadrosundan.Yıllarca İstanbul Televizyonu müdürlüğü yaptı. Özel ulusal kanallarda genel müdürlük yaptı. Emekli olunca boş oturmadı birikimlerini kitap yazmaya ayırdı.Yazdığı kitapları kendi imkanları ile bastırdı ve okumayı sevenlere bedava dağıttı.

KİTAP

Molla Sadrâ’nın Bilgi Tasavvuru

Molla Sadrâ’nın Bilgi Tasavvuru İbrahim Kalın’ın Molla Sadrâ ve bilgi meselesine yönelik enfes tahlili, mesele bakımından gerçekten çığır açıcı nit...

İskender Pala'dan Hz. Muhammed romanı!

İskender Pala'dan Hz. Muhammed romanı! Yazar İskender Pala, Bülbülün Kırk Şarkısı romanı ile Hazret-i Muhammed’i kendi tarzı ile okurlarına anlatıyor.

İletişim: | VAHDET HABER © 2010-2016 Tüm Hakları Saklıdır. | Yöresel Pazarı